تبلیغات
مطالب جالب مذهبی - درمان غضب
مطالب جالب مذهبی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

درمان غضب

با توجه به این كه غضب، آثار شوم و پیامدهاى بسیار خطرناكى دارد، و گاه شیرازه زندگى انسان را از هم مى پاشد، كوشش و تلاش براى درمان آن بسیار لازم است و افراد عصبانى اگر در اصلاح حال خویش نكوشند پشیمان خواهند شد.

بزرگان علم اخلاق در این زمینه بحث هاى فراوانى دارند و از آن بالاتر در روایات اسلامى دستورهاى مهم و مؤثرى براى خاموش كردن آتش غضب داده شده است كه گلچینى از آن را ذیلا از نظر مى گذرانیم:

1ـ افراد خشمگین و عصبانى همیشه حتى قبل از آن كه شعله هاى آتش غضب قلب آنها را احاطه كند، باید در آثار شوم آن بیندیشند، و مرتب به خود تلقین كنند كه غضب آتشى است كه ممكن است خرمن ایمان و سعادت و هستى آنها را بسوزاند، غضب آتش خشم خدا را در دنیا و آخرت مى افروزد. غضب دوستان را از انسان دور مى كند و حربه به دست دشمنان مى دهد، غضب آثار ویرانگرى روى اعصاب انسان مى گذارد، عمر او را كم مى كند و سلامتى او رابه خطر مى اندازد. غضب انسان را از رسیدن به مقامات معنوى و مادى باز مى دارد.

به عكس، حلم و بردبارى رمز موفقیت و پیشرفت و سلامت روح و جسم و سبب محبوبیت در جامعه و موجب رضاى خدا و دورى شیطان است. همچنین درباره ثواب هاى الهى كه براى بردباران ذخیره شده و كیفرهایى كه در انتظار صاحبان غضب است نیز بیندیشید.

نه تنها در حال غضب، بلكه قبل از آن نیز باید در این مسائل بیندیشد و به خود تلقین كند تا گرفتار آن نشود.

2ـ فكر در عواقب خشم و غضب; بارها این نكته را تجربه كرده ایم و اگر ما تجربه نكرده ایم دیگران تجربه كرده اند، كه هر تصمیمى كه انسان به هنگام غضب مى گیرد نسنجیده و نادرست است و غالباً موجب پشیمانى مى گردد، چه بهتر كه این جمله معروف را كه از بعضى از دانشمندان به یادگار مانده، همواره با خود زمزمه كند، به هنگام غضب نه تصمیم و نه تنبیه و نه مجازات.

3ـ از طرق مهم درمان كه در روایات بر آن تأكید شده است ذكر خدا است، در بعضى از روایات آمده هنگامى كه عصبانى مى شوید: «اَعُوْذُبِاللّهِ مِنَ الشَّیْطانِ الرَّجِیْمِ» بگوئید.(1)

در بعضى دیگر آمده است به هنگام غضب «لا حَوُلَ وَ لا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّه الْعَلِىَّ الْعَظِیمِ» بگویید تا غضب از شما برود.(2)

در بعضى دیگر از روایات آمده است: «به هنگام غضب صورت بر زمین بگذارید و براى خدا سجده كنید».

ابو سعید خدرى از پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) نقل مى كند كه فرمود: غضب جرقه اى است كه در قلب انسان قرار مى گیرد (و آثار آن در وجود او نمایان مى شود) آیا نمى بینید كه چشمان او سرخ، و رگ هاى او متورّم مى شود. كسى كه این حالات را در خود مشاهده كند، صورتش را به زمین بگذارد.(3)

به یقین هر كس چنین كند و به درگاه خدا پناه ببرد و از او رفع شر شیطان و غضب را بخواهد آرامش مى یابد.

به یقین هر گونه ذكر خدا در این حال مناسب و مؤثر است، ولى آنچه در بالا آمد، مؤثرتر مى باشد.

مرحوم شیخ حرّ عاملى در وسائل، بابى تحت عنوان باب وجوب ذكر اللّه عند الغضب در ابواب جهاد النفس آورده است كه دلیل بر اهمیت این موضوع است.(4)

4ـ تغییر دادن حالت یكى دیگر از طرق درمان غضب است همان گونه كه در روایات اسلامى آمده است: اگر شخص در حال نشستن عصبانى شده برخیزد و اگر ایستاده است بنشیند، و صورت از آن صحنه برگرداند یا دراز بكشد و اگر بتواند از آن محل دور شود، و خود را به كار دیگرى مشغول سازد.

این تغییر حالت براى فرو نشستن آتش خشم و غضب بسیار مؤثر و مفید است.

در حدیثى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) مى خوانیم: «كانَ النَّبِىّ اِذا غَضِبَ وَ هُوَ قائِمٌ جَلَسَ وَ اِذا غَضِبَ وَ هُوَ جالِسٌ اِضْطَجَعَ، فَیَذْهَبُ غَیْضُهُ; هنگامى كه پیامبر(صلى الله علیه وآله) (بر اثر كارهاى بسیار زشت جاهلان) عصبانى مى شد، در حالى كه ایستاده بود مى نشیت و اگر نشسته بود، به پهلو مى خوابید و خشم او برطرف مى شد».(5)

در بحارالانوار از امام باقر(علیه السلام) نقل شده است كه فرمود: «وَ ایُّما رَجُل غَضِبَ وَ هُوَ قائِمٌ فَلْیَجْلِسْ فَاِنَّهُ سَیَذْهَبُ عَنْه رِجْزُ الشَّیْطانِ وَ اِنْ كانَ جالِساً فَلْیَقُمْ; هر كس كه خشمگین شود در حالى كه ایستاده باشد بنشیند، چرا كه پلیدى شیطان از او دور مى شود، و اگر نشسته است برخیزد».

در ذیل این حدیث آمده است كه اگر انسان نسبت به یكى از بستگانش خشمگین شود و بدن او را با دست خود لمس كند و این تماس بدنى خشم او را فرو مى نشاند.(6)

5ـ وضو گرفتن: نوشیدن آب خنك و شستن سر و صورت با آن به یقین در خاموش كردن آتش غضب مؤثر است. بلكه در حدیثى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) آمده است

«اِذا غَضِبَ اَحَدُكُمْ فَلْیَتَوضَّأ; هنگامى كه كسى از شما خشمگین شود وضو بگیرد».(7)

از این تعبیر استفاده مى شود كه وضو گرفتن به هنگام خشم و غضب مستحب است و در فرو نشاندن آتش غضب تأثیر دارد.

مرحوم علامه مجلسى در تفسیر كوتاهى كه بر این حدیث نوشته است مى فرماید: «بعید نیست كه منظور از وضو گرفتن در اینجا شستن دست باشد». ولى با توجه به این كه وضو در لسان روایات به معنى همین وضوى نماز است و به اصطلاح حقیقت شرعیه در معنى جدید شده است، ظاهر حدیث مزبور همان وضوى نماز است.

در بعضى از روایات از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) علاوه بر وضو، غسل هم وارد شده است مى فرماید: «وَ اِذا غَضِبَ اَحَدُكُمْ فَلَیَتَوَضَّأ وَ لْیَغْتَسِلْ فَاِنَّ الْغَضَبَ مِنَ النّارِ; هنگامى كه كسى از شما خشمگین مى شود وضو بگیرد و غسل كند، زیرا غضب از آتش است» (و آتش را آب خاموش مى كند).(8)

و در تعبیر دیگرى آمده است كه غضب از شیطان است، و شیطان از آتش آفریده شده و آتش را آب خاموش مى كند، بنابراین هنگامى كه كسى از شما خشمگین شد وضو بگیرد».(9)

هرگاه امور بالا به یكدیگر ضمیمه شود، و اضافه بر آنها انسان در پیامدهاى خطرناك غضب در دنیا و آخرت، و كیفر و مجازات الهى آن بیندیشد به یقین آتش غضب او هر چند شدید و سوزان باشد خاموش خواهد شد. مشكل آنجا پیدا مى شود كه انسان در همان حال و در همان صحنه بماند و هیچ تغییر و دگرگونى در وضع خود ندهد كه نجات از پیامدهاى آن، مشكل و گاه غیر ممكن مى شود.


1. سفینة البحار، ماده غضب، المحجة البیضاء، جلد 5، صفحه 307.

2. جامع الاحادیث، جلد 13، صفحه 472.

3.المحجة البیضاء، جلد 5، صفحه 308.

4.وسائل الشیعه، جلد 11، صفحه 291، (باب 54 از ابواب جهاد النفس)

5. المحجة البیضاء، جلد 5، صفحه 308، بحارالانوار، جلد 70، صفحه 272.

6. بحارالانوار، جلد 70، صفحه 272.

7. همان، جلد 77، صفحه 312.

8. همان، جلد 70، صفحه 272.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 1 آذر 1395
جمعه 25 فروردین 1396 06:16 ق.ظ
Everything is very open with a very clear explanation of the issues.
It was definitely informative. Your website is extremely
helpful. Thanks for sharing!
سه شنبه 2 آذر 1395 01:44 ب.ظ
سلامممممم نفسممممممممممم
خوبی عزیزممممممممم
وبت خیلی خوب بووووووووود خیلی
میخواستم بیای به وب منم سایت سر بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم
می بینمت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی